Samotne Tango Wiery Gran

 

“Samotne Tango Wiery Gran”

Spektakl Teatru Midraszowego, zrealizowany w konwencji żydowskiego kabaretu z elementami teatru dramatycznego, z muzyką na żywo.

Tragiczna historia znakomitej polskiej śpiewaczki i muzy legendarnej Cafe Sztuka, działającej na terenie warszawskiego getta – Wiery Gran, po wojnie pomówionej o kolaborację z gestapo. Spektakl dotyka zagadnienia jednej z najgroźniejszych skłonności ludzkiej natury – tendencji do plotek, w tradycji żydowskiej traktowanych na równi ze zbrodnią.

Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie dostępnych materiałów źródłowych dotyczących Wiery Gran. Spektakl wprowadza nas w kameralny, magiczny świat dawnej Kawiarni Sztuka, w której Wiera Gran była jedną z największych gwiazd, występujących w  warszawskim getcie. Jednym z jej najsłynniejszych przebojów, który ponoć „wprowadzał publiczność w trans”, był utwór „Jej pierwszy bal”. Autorem tekstu był Władysław Szlengel.

Motywem przewodnim przedstawienia stała się sprawa posądzenia Wiery Gran o kolaborację z gestapo i pokazanie, jak ogromne konsekwencje niesie z sobą bezpodstawne osądzanie drugiego człowieka. Konfrontujemy się tutaj z mocą „złego języka” (hebr. laszon ha-ra),  nazywanego po prostu plotkami, obmawianiem, oszczerstwem, które w tradycji żydowskiej traktowane jest na równi z morderstwem.

„Samotne tango Wiery Gran” w swojej formie pozwala nam zanurzyć się w świat dawnego,  żydowskiego kabaretu, w którym dzięki porywającym wykonaniom Wiery, z towarzyszeniem  przepięknej muzyki granej na żywo, odnajdujemy ślady wspomnień potarganych,  poszarpanych, zniszczonych ludzką zawiścią, fałszem, brakiem zrozumienia, lecz nasączonych obecnością miłości, fascynacji i piękna. 

Nasze bilety są na kicket.com