PREMIERA: Konik Kazimierski

Konik Kazimierski

[for English click here]

Żydowska kultura i tradycja była i jest nierozerwalną częścią kultury Krakowa. W świat tego fenomenu wprowadza nas wyjątkowy muzyczny spektakl stworzony z wirtuozowską muzyką na żywo oraz elementami tańca nowoczesnego, oparty na historii motywów purimowych w tradycjach Miasta Krakowa.

Spektakl „Konik Kazimierski” to adaptacja sceniczna przedstawienia ulicznego „Tajemniczy Konik z Kazimierza” zrealizowanego we współpracy Teatru Żydowskiego w Krakowie z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, inspirowanego badaniami archiwalnych dokumentów historycznych. Reżyseria: Tanya Segal.
 
Przedstawienie uliczne „Tajemniczy Konik z Kazimierza” odbyło się na scenie na krakowskim rynku oraz przed Starą Synagogą 7 i 9 czerwca 2018 roku.
 
 
„Niewiele osób dzisiaj wie, że przed 230 laty w Krakowie można było zobaczyć oprócz tradycyjnego Lajkonika jeszcze jednego jeźdźca na sztucznym koniu. Było to możliwe podczas widowiska, które przedstawiła społeczność żydowska z miasta Kazimierz przy Krakowie z okazji przybycia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 16 czerwca 1787 roku. Żydzi udali się z Kazimierza do wsi Czyżyny, żeby tam z samego rana powitać zbliżającego się monarchę i przedstawić mu swoje prośby i postulaty. Żydowski pochód był niezwykle uroczysty. Liczył trzysta osób. Pod wspaniałymi baldachimami niesiono zwoje Tory, powiewały liczne proporce a starsi gminy żydowskiej ubrani byli odświętnie. Pochodowi towarzyszyli muzykanci oraz błazen z drewnianym konikiem. Gdy król nadjechał, błazen zaczął pokazywać sztuczki w takt muzyki. Spłoszyło to konia, na którym jechał Stanisław Augusta i omal nie skończyło się upadkiem króla. Nie zachowały się przedstawienia ikonograficzne żydowskiego konika z Kazimierza. Być może był on podobny do tego, który uczestniczył we wspaniałych pochodach Żydów w czeskiej Pradze.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z Teatrem Żydowskim w Krakowie – Teatrem Midraszowym stworzyło performans muzyczny, którego celem jest przekazanie widzom historii żydowskiego konika przy okazji dorocznego pochodu Lajkonika. Ta ciekawostka historyczna jest niezbitym dowodem na wspaniałe współistnienie i przenikanie się wzajemnie dwóch kultur na terenie Krakowa. Nie wiemy, jak wyglądał żydowski Lajkonik, ani też jak brzmiała muzyka, do której harcował. Muzycy i aktorzy starają się przedstawić zatem własną interpretację opowieści o koniku z Kazimierza i jego spotkaniu z królem Polski. ”
(opracowanie naukowe: Andrzej Szoka)
 

 
plakatkonikb1_dodruku_previewScenografia i kostiumy: Aga Hanna Pinkosz
Scenariusz: Andrzej Szoka, Tanya Segal
Opracowanie literackie: Anna Forystek
Muzyka: Michal Paľko
Multimedia: Marta Kalamar, Piotr Zachara
Oprawa graficzna: Magda Rubenfeld Koralewska
 
Reżyseria: Tanya Segal
 
Występują:
muzycy: – zespół MOJŠE BAND
Cymbalista – Michał Pal’ko,
Akordeonista – František Kubiš,
Basista – Jakub Stračina
 
aktorzy:
Królowa – Narratorka – Paulina Sobiś,
Król – Narrator – Marcin Urbanke,
Konik – Tancerka – Paula Gogol